Блог

Як спадкоємцю, отримати спадок, який знаходиться в зоні проведення антитерористичної операції?

28 січня 2020

С початку хочу зазначити якими нормативно-правовими актами регулюється це питання. Самим основним є Цивільний кодекс України, Закон України «Про тимчасові заходи на проведення антитерористичної операції », Наказ Міністерства юстиції України від 22.02.2012 м929б/ 5 «Про затвердження порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України».

Відповідно до Цивільного кодексу України спадкування здійснюється двома способами, а саме: за заповітом та за законом.

Якщо спадкодавець залишив заповіт, то спадкоємці яких він зазначив повинні звернутися до нотаріусу за відкриттям спадщини.  У разі відсутності заповіту спадкування відбувається в порядку черговості закріпленої в чинному законодавстві України:

• перша черга – діти спадкодавця (зокрема, які були зачаті за життя й народжені після його смерті), чоловік / дружина, батьки;

• друга черга – рідні брати й сестри, дід, баба (по материнській і по батьківській лініях);

• третя черга – рідні дядько та тітка спадкодавця;

• четверта черга – особи, які проживали разом зі спадкодавцем однією сім’єю не менш як п’ять років до часу відкриття спадщини;

• п’ята черга – інші родичі спадкодавця (до шостого ступеня споріднення включно).

Тобто у разі відсутності попередньої кожна наступна черга спадкоємців за законом одержує право на спадкування в разі відсутності спадкоємців попередньої черги, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини або відмови від її прийняття.

Будь-який спадкоємець (за заповітом або за законом) має право прийняти або не прийняти спадщину, таке право йому гарантовано відповідно до закону.

 У разі, якщо останнім місцем проживання спадкодавця є населений пункт який знаходиться на непідконтрольній території України, тоді вам необхідно звернутися до суду задля встановлення юридичного факту, що має юридичне значення, а саме встановлення факту смерті спадкодавця. Для цього родичам померлого або їхнім представникам потрібно звернутися в будь-який місцевий суд на території України з відповідною заявою. Після прийняття позитивного рішення суду необхідно отримати свідоцтво про смерть спадкодавця у відділі РАГС. Більш детально це питання розписано в нашій по попередній публікації.

Якщо останнім місцем проживання спадкоємця є населений пункт, розташований на тимчасово непідконтрольній території (список таких населених пунктів міститься в розпорядженні КМУ від 07.11.2014 М91085-р), або якщо основний маса спадщини розташований там, спадкоємець може звертатися до будь-якого нотаріуса (державного або приватного) у будь-якому населеному пункті на підконтрольній території України. Уразі коли спадкова маса знаходиться на підконтрольній території України, тоді звертатись необхідно до того нотаріального округу де знаходиться основна частина спадкової маси.

Після чого звернутися до нотаріуса для подання заяви про прийняття спадщини (або про інше волевиявленні спадкоємця, – наприклад, про відмову у прийнятті спадщини). Таку заяву спадкоємець подає особисто або надсилає поштою (зокрема, телеграмою) не пізніше шести місяців із моменту відкриття спадщини (тобто смерті спадкодавця або визнання його померлим). Якщо заява подається поштою, підпис спадкодавця на ньому має бути засвідчено нотаріально.

У разі пропуску строків прийняття спадщини тоді необхідно звернутися до суду. Як це проходить на практиці ми також писали у своїй статті – «Наслідки пропуску строку для прийняття спадщини»

Якщо, Вас зацікавила наша публікація або в Вас виникли деякі питання, тоді ми раді Вам допомогти. Адвокати АО «VOX LEX» мають величезний досвід в цій сфері та раді будуть Вам допомогти.

 Адвоката АО «VOX LEX»

Лаба Кристина

Залиште дані, ми з вами зв’яжемось