Блог

Як отримати свідоцтво про народження та свідоцтво про смерть державного зразку українцям, які проживають в зоні АТО?

28 січня 2020

Все частіше українці, які залишились на окупованій територій (АР Крим, м. Севастополь та окремі райони Луганської та Донецької областей) зтикаються з проблемою отримання свідоцтва про народження або про смерть. Все частіше до нашої компанії звертаються люди з такими проблемами. Тому питання про отримання вищезазначених свідоцтв  стоять як ніколи гостро.

На даний час питання щодо повернення тимчасової окупованої території України (АР Крим, м. Севастополь та окремі райони Луганської та Донецької областей) не вирішено та більшість українців, які зашились проживати на тимчасово окупованих територіях зіткнулись з великою кількістю проблем. Одна з таких: Як же отримати свідоцтво про народження та свідоцтво про смерть українського зразку українцям, які проживають в зоні АТО.

Слід зазначити, виходячи з того, що частиною 2 та 3 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважається незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом, також будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами враховуючи вищезазначене, є недійсним і не створює правових наслідків. Тобто свідоцтво про народження та свідоцтво про смерть отримане на тимчасово окупованих територіях є недійсними на території України.

Як же бути у цій ситуації?

Хочемо звернути увагу на те, що Верховна Рада України прийняла Закон України «Про внесення змін в Цивільно - процесуальний кодекс України», який набрав законної сили 24.02.2016 року та значно спростив процедуру отримання свідоцтва про народження та свідоцтва про смерть.

Вищезазначеним Законом було доповнено Цивільно процесуальний кодекс України статтею 257 (1) відповідно до якої, були встановленні особливості провадження у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України. Встановлення таких фактів можливо тільки в судовому порядку.

Щоб подати отримати свідоцтво про народження дитини українського зразка, необхідно наступне:

1) Звернутися до будь-якого відділу державної реєстрації актів цивільного стану в межах території, підконтрольній України, та отримати письмову відмову, яку в подальшому можна використати для підготовки заяви до суду;

2) Копія свідоцтва про шлюб (у разі наявності);

3) Свідоцтво про народження ДНР або ЛНР ( у разі наявності);

4) Медично свідоцтво про народження (форма № 103/о);

5) Копія паспорта мати та батька дитини + ІНН;

6) Карточка з пологового будинку;

7) Медична карточка дитини;

8) Звернутися до суду із відповідною заявою;

9) Отримати рішення суду, яке набрало чинності;

10) Звернутися відділу державної реєстрації актів цивільного стану в межах території, підконтрольній України, та отримати свідоцтво про народження дитини.

Щоб отримати свідоцтво про смерть, необхідно наступне:

 1) Звернутися до будь-якого відділу державної реєстрації актів цивільного стану в межах території, підконтрольній України, та отримати письмову відмову, яку в подальшому можна використати для підготовки заяви до суду;

2) Копію свідоцтва про смерть ДНР або ЛНР ( у разі наявності) чи/або лікарське свідоцтво про смерть (форма  №106/О)

3) Копію/чи оригінал паспорту померлого (в разі наявності);

4) Звернутися до суду із відповідною заявою;

5) Отримати копію рішення суду, яке набрало чинності;

6) Звернутися відділу державної реєстрації актів цивільного стану в межах території, підконтрольній України, та отримати свідоцтво про смерть.

Адвокат АО “VOX LEX”

Лаба Кристина

Залиште дані, ми з вами зв’яжемось