Блог

Виїзд дитини за кордон без дозволу другого з батьків

28 січня 2020

28 серпня 2018 року набирає чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо створення економічних передумов для посилення захисту права дитини на належне утримання», яким вносяться зміни в ст. 157 Сімейного кодексу України, якою суттєво змінюються правила тимчасового виїзду дитини, яка не досягла 16-річного віку, за межі України.

Після набрання чинності вказаним законом, батьки з якими залишилась проживати дитина самостійно будуть вирішувати питання тимчасового виїзду за кордон на строк, що не перевищує одного місяця, з метою лікування, навчання, участі дитини в дитячих змаганнях, фестивалях, наукових виставках, учнівських олімпіадах та конкурсах, екологічних, технічних, мистецьких, туристичних, дослідницьких, спортивних заходах, оздоровлення та відпочинку дитини за кордоном.

Також це правило буде стосуватися тих випадків, коли дитина виїжджає у складі організованої групи дітей. 

Для виїзду дитини за кордон необхідно мати один з наступних документів:

- рішення суду, яким визначено місце проживання дитини,

- висновок органів опіки та піклування, яким підтверджено місце проживання дитини.

Як що у батьків не має спору про місце проживання дитини, то необхідно звернутися в органи опіки та піклування за місцем проживання дитини для отримання висновку, який підтверджує місце проживання дитини.

В разі, як що спір є – необхідно звернутися до суду з позовною заявою про встановлення місця проживання дитини.

Про намір виїзду дитини за межі України необхідно повідомити письмово - рекомендованим листом про тимчасовий виїзд дитини за межі України, мету виїзду, державу прямування та відповідний часовий проміжок перебування у цій державі.

Зверніть увагу: ці правила не стосуються тих батьків, до яких застосовуються заходи примусового виконання рішення про встановлення побачення з дитиною та про усунення перешкод у побаченні з дитиною.

За наявності заборгованості зі сплати аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за чотири місяці, підтвердженої довідкою про наявність заборгованості зі сплати аліментів, в разі якщо аліменти сплачуються на утримання дитини з інвалідністю, дитини, яка є тяжко хворою, яка отримала тяжкі травми, потребує трансплантації органу, потребує паліативної допомоги – за наявності заборгованості зі сплати аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за три місяці, той з батьків з ким проживає дитина має право самостійно вирішувати питання тимчасового виїзду за межі України на строк до одного місяця та більше.

Вважаю що вказані зміни дуже суттєві: раніше було необхідно на кожний виїзд дитини за кордон  або нотаріально посвідчену згоду другого з батьків, або рішення суду  про  надання  дозволу на виїзд з України громадянину, який не досяг 16-річного віку, без згоди та супроводу другого з батьків. На теперішній час буде достатньо заздалегідь подбати один раз про документ, який встановлює місце проживання дитини, та перед поїздкою попередити рекомендованим листом, другого з батьків, про намір виїзду дитини за межі України.

Адвокат АО «VOX LEX»

Ярослава Бережна

Залиште дані, ми з вами зв’яжемось