Блог

Свідотство про народження чи смерть на непідконтрольній території

28 січня 2020

На разі в інтернеті дуже багато інформації щодо отримання свідоцтва про народження дитини та свідоцтва про смерть Українського зразка осіб, які проживають на непідконтрольній Україні території. Дуже багато хто вважає, що такі справи є формальними – візьмеш в інтернеті заяву, прийдеш в суд та отримаєш рішення. Нажаль, це не так.

Багато написано про механізм отримання свідоцтва, багато форм заяв до суду про встановлення факту народження/смерті, віддаю належне - доволі якісних, але навіть з дуже якісною заявою, Ви можете не отримати бажаного результату. Саме головне – це правильно зібрана доказова база.

Якщо узагальнити досвід, та практику адвокатів нашого адвокатського об’єднання, можна надати декілька загальних рекомендацій:

Судді дуже обережно підходять до розгляду справ цієї категорії. Хочу одразу звернути увагу суди не виносять рішення спираючись тільки на будь які документи, які видано на непідконтрольній території, так їх приймають до матеріалів справи, але при наданні оцінки таким доказам відмовляє у прийнятті.

Будь яка справа є індивідуальною, і немає одного безвідмовного алгоритму, які необхідно надати докази для суду, але декілька загальних рекомендацій.

Згідно із ст. 2571  ЦПК України заявником можуть виступати родичи померлого та їх представники та батьки, родичі, опікуни народженої дитини та їх представники.

Як бачимо законодавець надає можливість подавати заяву представнику. На практиці склалася інша ситуація – судді хочуть бачити заявника у судовому засіданні, щоб він сам безпосередньо надав пояснення по обставинам справи.

Також дуже важливо, щоб у суді дав свідчення, хоча б один свідок – особа яка може надати пояснення що до обставин справи.

Стаття 2571 передбачає негайний розгляд справ такої категорії, як показує практика заяви розглядаються на протязі 24 годин. Враховуючи наведене рекомендуємо при подачі заяви до суду заявнику та свідку бути присутніми та не планувати на цей день ніяких справ. Справу суддя призначить до слухання, я к тільки в нього з’явиться така можливість.

В разі, якщо не має можливості з’явитися в суд свідку можна спробувати інший варіант: викласти пояснення декількох свідків письмово та посвідчити підписи свідків нотаріально. Долучити до матеріалів справи такі свідчення.

Також загальною рекомендацією можна вважати надання до матеріалів справи фотокарток:

Для встановлення факту народження: мати вагітна, батько, та родичі забирають мати та дитину із пологового будинку, батько, мати, дитина вдома, на прогулянці тощо. Головне щоб на світлинах були особи які будуть у суді безпосередньо давати свідчення і зможуть надати пояснення, кого зображено на світлинах.

Також будь які медичні документи, бажано ті які видані на території підконтрольній Україні:  медичні висновки, епікризи, результати обстежень то що.

Для встановлення факту смерті: сімейні фотокартки із зображенням особи, факт чиєї смерті встановлюється, та осіб що будуть свідчити у суді. Тобто фотокартки в даному випадку можуть бути використанні, як доказ тільки у сукупності із поясненнями заявника та свідків.

Також доказами можуть бути: копія паспорта громадянина України померлого, закордонний паспорт померлого, медична картка, у разі наявності хронічних захворювань , які стали причиною смерті,  медичні документи, бажано видані на території підконтрольній Україні, медичні висновки, епікризи, результати обстежень то що, в разі коли смерть наступила результаті хвороби. Будь які документи, які свідчать про приготування до поховання (чеки, квитанції тощо).

Як вказувалось раніше, кожна справа індивідуальна, кожна ситуація не схожа одна на одну, має свої нюанси, що впливає на підготовку доказової бази.

Керуючись нашими рекомендаціями, доказову базу можна сформувати самостійно, але все ж таки, краще звернутися до спеціаліста, у яких вже був досвід в подібних справах.

Адвокат АО «VOX LEX»

Ярослава Бережна

Залиште дані, ми з вами зв’яжемось