Блог

Спадкове право

28 січня 2020

Кожен з нас рано чи пізно стикається з таким питанням як вступ у спадщину. Необхідно зазначити, що спадкування — це перехід прав та обов'язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). Наслідування відповідно до законодавства України може бути по закону та по заповіту. Строк у який спадкоємець має право прийняти спадщину становить 6 (шість) місяців.

А якщо спадкоємець не прийняв спадщину в встановлений строк?

У випадку, коли спадкоємець пропустив строк для прийняття спадщини і має наміри все ж її отримати, то він може звернутися до спадкоємців, які отримали спадщину (подали заяву про прийняття спадщини або фактично її прийняли) з проханням надати йому письмову згоду на включення його до кола спадкоємців. Тут мова йде про спадкоємців однієї черги зі спадкоємцем, що пропустив строк для прийняття спадщини. В випадку, коли спадкоємці, які прийняли спадщину, дають на це згоду (вона повинна бути оформлена у виді письмової заяви та направлена до нотаріуса за місцем відкриття спадщини), то спадкоємець, який не отримав спадщину, може звернутися в нотаріальну контору за місцем відкриття спадщини з заявою про прийняття спадщини. Вважається, що такий спадкоємець поновлюється в колі спадкоємців і в нього виникає право для надання заяви про прийняття спадщини. Згоду на включення до кола спадкоємців повинні дати усі спадкоємці тієї черги, що прийняли спадщину. В протилежному випадку спадкоємець, що не встиг прийняти спадщину та не отримав згоди спадкоємців, має право звернутися до суду.

Що робити якщо Ви пропустили строк з поважної причини?

Якщо спадкоємець пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, він має право звернутися до суду з позовом про надання додаткового строку для прийняття спадщини. Якщо суд встановить причини пропуску строку для прийняття спадщини поважними (від´їзд, хвороба та інші), то суд виносить рішення про продовження строку для прийняття спадщини тому спадкоємцю, який звернувся до суду. Таким чином, кожний спадкоємець, що пропустив строк для прийняття спадщини може звернутися до суду за продовженням строку для прийняття спадщини особисто. В цьому випадку суд, розглянувши окремо кожен випадок, виносить своє рішення по цьому питанню та може продовжити строк для подачі заяви про прийняття спадщини.

З огляду на судову практику, можна зазначити, що поважними є причини, пов’язані з об’єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємців на вчинення цих дій. Прикладом може слугувати факт того, що спадкоємець проживав окремо з спадкодавцем і не міг знати про смерть спадкодавця. Але, в такому випадку для суду це не буде вважатися поважною причиною, оскільки сама по собі ця обставина без встановлення інших об’єктивних, непереборних, істотних труднощів на вчиненню дій щодо прийняття спадщини не свідчать про поважність пропуску зазначеного строку.

У випадку якщо, у спадкоємця перешкод для подання заяви не було, а він не скористався правом на прийняття через відсутність інформації про смерть спадкодавця, то правові підстави для визначення додаткового строку для прийняття спадщини відсутні.

Підводячи висновки, я хочу все ж таки порадити особами, що є спадкоємцями не пропускати строк прийняття спадщини, тому що поновити його буде досить складно, а в деяких випадках навіть не можливо.

Крім цього, у разі якщо ви набули статусу спадкоємця, я раджу вам звернуться до адвокатів, які зможуть дати вам повну юридичну консультацію та розказати покрокову інструкцію що вам робити.

У адвокатів Адвокатського об’єднання «VOX LEX» є великий досвід в подібних справах, та вони будуть раді вам допомогти. 

Адвокат АО «VOX LEX»

Кристина Лаба

Залиште дані, ми з вами зв’яжемось