Блог

Народження в зоні АТО

28 січня 2020

На теперішній час в інтернеті багато інформації, що встановлення факту народження чи смерті осіб в зоні АТО. Ми також вже писали про механізм отримання таких документів. Він н складний і забирає не багато часу, як може здаватися на перший погляд.

На разі хочу зупинитися більш детально на самому відповідальному моменті – звернені до суду з заявою про встановлення факту народження/смерті.

Не складає особливої проблеми написати таку заяву - їх багато в інтернеті, різного об’єму та якості. Але навидь дуже якісна заява не гарантує успіх.

Найголовніше в цій категорії справ це – це зібрати доказову базу.

Із практики, яка скалась у адвокатів нашого об’єднання у судах м. Києва, можна зробити наступні висновки:

Судді приймають у матеріали справи, але не беруть до уваги будь які письмові докази видані на території зони АТО (свідоцтва про народження/смерті, медичних довідок, тощо, які видано натертої не підконтрольній Україні) і тем паче не приймають  рішення керуючись вказаними документами.

Таким чином заява про встановлення факту, яку подано тільки з документами, які видано на непідконтрольній території, суд вважає заявою, яку подано без доказів.

Доказова база по кожній справі буде формуватися індивідуально, але є кілька загальних рекомендацій:

Згідно із ст. 2571 ЦПК України заявниками по цій категорії справ можуть подані Родичами померлого, їх представниками; батьками, родичами, опікунами, попечителями і їх представниками. Тобто законом передбачено, що заяву можуть подавати представники. Повноваження представника повинні бути підтверджені або договором про надання юридичної допомоги, як що представником є адвокат, або нотаріально посвідченою довіреністю, як що представник не має статусу адвоката.

Тобто заяву може підписати як зам заявник, так і його представник.

Як показує практика судді дуже обережно підходять до розгляду справ цієї категорії, у своїй більшості судді хочуть бачити в залі судового засідання заявника. Враховуючи той факт, що суд зобов’язаний розглянути заяву невідкладно, то є сенс, щоб заявник подавав заяву особисто, якщо є така можливість.

Другим вагомим аргументом для суду є пояснення свідка, враховуючи невідкладність розгляду заяви, також доцільно, щоб свідок був в суді при подачі заяви.

Також зауважу, щоб заявник та свідок розраховували свій час та налаштовувались на те, що у суді можуть провести цілий день.

Фотокартки:

При встановленні факту народження: мати вагітна, батько та/чи родичи зустрічають  мати з дитиною з пологового будинку, батько, мати, родичі з дитиною вдома, на прогулянці, тощо. Бажано щоб на світлинах були особи, які будуть свідчити у суді (заявник, свідок).

При встановленні факту смерті: родинні фотокартки за різні роки, також важливо підготувати ті світлини, де будуть зображені, разом із особою факт смерті якої встановлюється, особи, які будуть свідчити у суді.

Хочу звернути особливу увагу фотокартки можуть зіграти свою роль тільки разом із свідченнями заявника та свідків. Самі по собі фотокартки без свідчень заявника та свідків судом можуть бути не прийняті до уваги.

Що до інших письмових документів:

 При встановлені факту народження: медичні довідки, висновки, епікризи, результати обстежень, медична картка, будь які медичні документи, які доводять вагітність та пологи, дуже добре буде, як що хоч якісь з вказаних документів буде видано на території підконтрольній Україні.

При встановленні факту смерті: бажано копію паспорта громадянина України, копію закордонного паспорта, будь які документи, що свідчать про підготовку до поховання: чеки, квитанції, то що, якщо померла особа доволі молода – медичну картку померлого (чим можливо підтвердити хронічні захворювання).

Адвокат АО «VOX LEX»

Ярослава Бережна

Залиште дані, ми з вами зв’яжемось