Блог

Аліменти

28 січня 2020

В липні 2017 року набрали чинності зміни до сімейного кодеку України щодо нарахування, виплати та тягнення аліментів на утримання дитини.

Першою і дуже важливою новелою є та що змінено порядок стягнення аліментів: тепер це не позовне провадження, а наказне провадження. Тобто раніше до суду подавала позовна заява про стягнення аліментів, виносилась ухвала про прийняття до розгляду, дата розгляду визначалась у загальному порядку. Тобто чикати рішення суду можна було від місяця до пів –року.

Тепер Стаття 96 Цивільного процесуального кодексу передбачає, що для стягнення аліментів подається заява про видачу удового наказу.

У разі прийняття судом ухвали про відкриття наказного провадження, суд у триденний строк з моменту її постановлення видає судовий наказ по суті заявлених вимог.

Видача судового наказу проводиться без судового засідання і виклику стягувача та боржника для заслуховування їх пояснень

Але зауважу, вимоги у заяві про видачу судового наказу не повинні бути пов’язані із встановленням чи спотворюванням батьківства (материнства) та необхідністю залучення інших заінтересованих осіб.

Друга не менш важлива зміна – розмір аліментів:

Згідно з положеннями ст.182 СК України мінімальний розмір аліментів на одну дитину збільшено з 30 відскоків до 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку. Тобто аліменти в будь якому разі не можуть бути менші ніж 50 відсотків від прожиткового мінімуму на дитину відповідного віку.

Статтею 183 сімейного кодексу передбачено, що  той із батьків або інших законних представників дитини, разом з яким проживає дитина, має право звернутися до суду із заявою про видачу судового наказу про стягнення аліментів у розмірі на одну дитину - однієї чверті, на двох дітей - однієї третини, на трьох і більше дітей - половини заробітку (доходу) платника аліментів.

Також цією статтею встановлено і обмеження розміру аліментів,  але не більше десяти прожиткових мінімумів на дитину відповідного віку на кожну дитину. На цей час для дітей до 6 років це 1779 грн. для дітей віком від 6 до 18 років 2218 грн.

Тепер для розрахунку розміру аліментів враховується не тільки офіційна зарплата того з батьків з кого стягуються аліменти, а і наявність рухомого та нерухомого майна, грошових коштів; доведені стягувачем аліментів витрати платника аліментів, у тому числі на придбання нерухомого або рухомого майна, сума яких перевищує десятикратний розмір прожиткового мінімуму для працездатної особи, якщо платником аліментів не доведено джерело походження коштів.

 Визначення розміру аліментів у твердій грошовій сумі втановлюєтья:

за  позовною заявою одного з батьків з яким проживає дитина;

за домовленістю між батьками,

за наказом суду, як що аліменти  складають 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку

 Як що аліменти визначено в твердій умі – вони підлягають індексації.

Також передбачається відповідальність за прострочення сплати аліментів, оплати додаткових витрат на дитину- пені у розмірі одного відсотка суми несплачених аліментів за кожен день прострочення від дня прострочення сплати аліментів до дня їх повного погашення або до дня ухвалення судом рішення про стягнення пені, але не більше 100 відсотків заборгованості.

У разі прострочення оплати додаткових витрат на дитину з вини платника такий платник зобов’язаний на вимогу одержувача додаткових витрат сплатити суму заборгованості за додатковими витратами з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних із простроченої суми.

Платник додаткових витрат вважається таким, що прострочив оплату, якщо він не виконав свій обов’язок щодо оплати додаткових витрат у строк, встановлений рішенням суду або за домовленістю між батьками, а в разі їх відсутності або у разі невстановлення такого строку - після спливу семи днів після пред’явлення відповідної вимоги одержувачем додаткових витрат, який фактично їх оплатив.

Що до зміни розміру алментів статтею 192. Сімейного кодеку України передбачено, що розмір аліментів, визначений за рішенням суду або домовленістю між батьками, може бути згодом зменшено або збільшено за рішенням суду за позовом платника або одержувача аліментів у разі зміни матеріального або сімейного стану, погіршення або поліпшення здоров'я когось із них та в інших випадках, передбачених цим Кодексом

Адвокат АО «VOX LEX»

Ярослава Бережна

Залиште дані, ми з вами зв’яжемось